Academic Achievement

Sr.No Name of Student Percentage Year
1. Khopade Vaibhav Satish 89.13 First Year Computer Engineering
2. Khopda Pratik Dhanaji 84.75
3. Sapkal Pranali Pramod 84.13
1. Vale Rutika Ajay 88.13 Second Year Computer Engineering
2. Deo Aneeket Dipak 87.02
3. KatoreVarshaGovind 84.93
1. Desai Samruddhi Sanjay 89.44 Third Year Computer Engineering
2. Bhapkar Shruti Mohanrao 88.56
3. Dange Sneha Sudhir 86.19

Sr.No.

Name of Students Percentage Year
1 KATORE VARSHA GOVIND 81.29 First year Computer Engineering
2 VALE RUTIKA AJAY 77.71
3 ABHISHEK MORE 77.57
1  DESAI SAMRUDDHI SANJAY 91.41

Second year Computer Engineering

2  MORE ABHISHEK SUNIL 89.05
3 GHODAKE VAISHNAVI GANESH 86.71
1 NINAD TONGAY 87

Third Year Computer Engineering

2 GOURI GHANWAT 84.5
3 AISHA BANEKAR

81.63

Sr.No. Name of Students Percentage

Year

1 MORE ABHISHEK SUNIL 87.88

First year Computer Engineering

2 GHANEKAR VRUSHALI VILAS 85.75
3 VHANMANE KASHINATH M. 85.38
1 NINAD TONGAY 87.78

Second year Computer Engineering

2 GOURI GHANWAT 84.22
3 NILAM PAWAR 82.33
1 SARAS SANGALE 87.75

Third Year Computer Engineering

2 BALIRAM BANSODE 86.5
3 POOJA PARMANE 85.75

Details of Co-Curricular Activity

Sr.No. Type of Activity & Details (Paper Presentation/quiz/etc.) Date Name of Participating Student Organizing Body And Organizing Institute Awards (Winner/ Participation) Level (State/national/etc.)
1. MSBTE State Level Technical Paper Presentation Competition 4th Sep 2018 Ms. Desai Samruddhi

Ms. Bhapkar Shruti

Ms. Dange Sneha

Ms. Desai Mansi

Marathwada Mitra Mandal’s Polytechnic, Pune Participation State
2. Spectra 2018

(Reverse Coding)

28 and 29 Sept  2018 Ms. Dhanashri Rindhe

Ms. Kirti Salve

Ms. Nikita Chavan

Ms. Pooja Parve

Ms. Priti Gapat

MIT Polytechnic, Pune Participation State
3. Zeal Confluence-2018

(Quiz Competition and Poster Making Competition)

27th Sept 2018 Mr. Kashinath Vahnmane

Mr. Abhijeet Ombase

Zeal Polytechnic Winner State
Sr

No

Type of Activity & Details(Paper Presentation/quiz/etc.) Date Name of Participating Student Organizing Body And

Organizing Institute

Awards (Winner/ Participation) Level (State/national/etc.)
1. Persona fest’18 Blockout Coding 15 to 18 Feb 2018 Mr. Atul Sutar

Ms. Vrushali Dhumal

Ms. Nisha Gaikwad

MIT Art, Design & Technology University Participation National
2. Persona fest’18 JAVA Genie 15 to 18 Feb 2018 Mr. Atul Sutar

Ms. Nisha Gaikwad

MIT Art, Design & Technology University Participation National
3. Google Certification 2018 Mr. Kashinath Vhanmane Digital Unlocked World Participation

(Pass)

National
4. Technica 2K18

Technical Quiz

12 & 13 Feb 2018 Mr. Ninad Tongay (Runner-up)

Ms. Gouri Ghanwant

Mr. Laxman Reddy

Ms. Krutika Bharekar

Ms. Akanksha Sawant

Ms. Nisha Gaikwad

MIT Polytechnic

 

 

Runner-up

&

Participation

State
5. Technica 2K18

Techno Gondhal

12 & 13 Feb 2018 Ms. Rashmi Divekar

Ms. Shivani Mutke

Ms. Pooja Gore

Ms. Priyanka Shejal

Ms.Priyanka Atole

MIT Polytechnic Participation State
6 Jishin’ 18

Technical

Quiz

12 & 13 Feb 2018 Ms. Afroz Mulani

Ms.Sukeshni Kedari

Ms. Pranjal Shewale

Ms. Kajal Raykar

Bharthi Vidyapeeth’s College of Engg for Women Participation National
7 Jishin’ 18

Galastic Hunt (Treasure Hunt)

12 & 13 Feb 2018 Ms. Afroz Mulani

Ms.Sukeshini Kedari

Ms. Pranjal Shewale

Ms. Kajal Raykar

Bharthi Vidyapeeth’s College of Engg for Women Participation National
8 TechnoVision 2018

Technical

Quiz

10 & 11 Jan 2018 Ms.Nisha Gaikwad

Ms. Shraddha Pawar

 

TSSM Bhivarabai sawant College of Engg & Research, Polytechnic. Participation National
9 Technofest

2k18

Clash Of Code

19 & 20 Jan 2018 Ms. Shraddha Pawar

Ms. Nisha Gaikwad

Ms. Pooja Walke

Ms. Gouri Ghanwant

Mr. Tanmay Patil

Government Polytechnic Participation
10 Technofest

2k18

Hot Keys

19 & 20 Jan 2018 Ms. Tanvi Dhage

Mr. Rushi Chatur

Ms.Mrunal Bhosle

Ms. Snehal Gaikwad

Ms. Rashmi Divekar

Ms. Pooja Gore

Mr. Akshay More

Ms. Kajal Raykar

Ms. Afroz Mulani

Mr.Kashinath Vhanmane

Ms. Pooja Parve

Ms. Samruddhi D

Ms Tejasvi K

Ms. Sonali Thanambir

Ms. Sukeshni K

Ms. Tejasvi Kothmire

Ms. Trupti Mane

Mr. Chetan Waghmar

Government Polytechnic Participation
11 Technofest

2k18

Webber

19 & 20 Jan 2018 Ms. Vaishnavi Ghodke Government Polytechnic Participation
12 MSBTE State Level Technical Paper Presentation 11 Sept 2017 Mr. Ninad Tongay Pimpri Chinchwad Polytechnic First Prize (Winner) State
13 Technophilia

Software Challenge

28 Sept 2017 Ms Rashmi Divekar MIT Polytechnic Participation State
14 Esperanza Techfest

Poster Presentation

 2017 Ms. Rajeshree Bhor

Ms. Sneha Dange

ZEAL College of Engineering & Research Winner
15 Esperanza Techfest

Quiz

 2017 Ms. Samruddhi Dsai ZEAL College of Engineering & Research Participation
16 Spectra 2K17

Sherlock’s Mind

28 Sept 2017 Mr. Yash Ingale

Mr. Shubham Surve

Mr. Harshad Jadhav

Mr. Siddharth Jagdave

MIT Polytechnic Participation State
17 Techno Quiz 27 Sept 2017 Mr. Atul Lavhate

Ms. Priyanka Shejal

Mr. Mithilesh Honnavarkar

Ms. Nilam Pawar

Ms. Shruti Kashid

Ms. Krutika Bharekar

Mr. Laxman Reddy

Ms. Pooja Walke

Ms. Bhishali Rathod

Mr. Aakash Shinde

Mr. Shivam Kolhe

Ms. Akanksha Sawant

Ms. Megha Gurav

Ms. Aisha Banekar

Ms. Gouri Ghanwant(2nd Prize)

Mr. Shardul Bhingardive

Ms. Anuja Wadingekar

Ms. Shubhangi Gonte

Ms. Priyanka Atole

Zeal Polytechnic Participation State
18 ZEAL Confluence 17

Paper Presentation

 

27 Sept 2017 Mr. Ninad Tongay (Winner)

Ms. Rashi Chaubal

Mr. Aaditya Chauhan

Mr. Laxman Reddy

Mr. Mithilesh Honnavarkar

 

 

Zeal Polytechnic Participation State
19 Mind Spark

Lan Slam

2017 Mr. Shardul Bhingardive

Mr. Kalpit Vyas

College of Engineering Participation State
20 Mind Spark

Code Junkie++

2017 Mr. Laxman V Reddy

Mr. Mithilesh Honnavarkar

Ms. Krutika Bharekar

Mr. Aditya Chauhan

Ms, Akansha Sawant

Mr. Kalpit Vyas

College of Engineering Participation State
21 Linuxation’18

Workshop

2018 Ms. Pooja Kashinath Parve

Ms Tejasvi Kothmire

Mr. Chetan Waghmar

Ms. Trupti Mane

 

MIT Participation
22 Emerge’18 08 March 2018 Mr. Ninad Tongay

Mr. Kalpit Vyas

Mr. Sarthak Patil

Mr. Reddy Laxman

Government Polytechnic, Karad Participation State
23 Avishkar 2018 Ms. Maske Mayuri

Ms. Priya Saraf

Ms. Megha Ladi

Ms. Jagruti Upasani

Ms. Atharva Shinde

Ms. Akash Shinde

Ms. Rushikesh Shintre

Mr. Siddharaj Jawalkar

Ms. Akanksha Khobragade

Ms. Shruti Kashid

Ms. Pooja Walke

Ms. Nilam Pawar

Ms. Gauri Ghanwat

Ms. Bhishali Rathod

Ms. Vrushali Dhumal

Ms. Shraddha Pawar

Ms. Rahmi Divekar

Mr. Atul Lavhate

Ms. Nisha Gaikwad

Ms. Shashikant Ghanekar

Mr. Omkar Modgi

 

Zeal College of Engineering and Research State
Sr

No

Type of Activity &Details(Paper Presentation/quiz/etc.) Date Name of Participating Student Organizing Body And

Organizing Institute

Awards (Winner/ Participation) Level (State/national/etc.)
1. Techno Vision 2017

Project Competition

6 & 7 Feb 2017 Mr. Vikas Yadav

Ms. AkshadaSarolkar

Ms. Pooja Sapkal

Ms. Nikita Rathod

Mr. SarasSangle

Ms. ShaliniMahalunge

Ms. GayatriJori

Ms. Shraddha Pokale

Ms. KomalSapkal

Ms. Sana Shaikh

Ms. RutujaKhedekar

BhivarabaiSawant College of Engineering & Research Participation National
2 Techtonic

Technical Quiz

2017 Mr. OmkarPatil

Mr. RushikeshDarwatkar

Mr. Adil Shaikh

Mr. Swapnil Jagtap

Mr. Santosh Phad

Sinhgad Institutes Participation State
3 Techtonic

Clash of Codes

2017 Ms. AishwaryaShinde

Ms. Shubhangi S

Mr. Lokesh Shetty

Sinhgad Institutes Participation State
4 Techtonic

E- Hacker’s Arena

2017 Mr. Ankit Sarode Sinhgad Institutes Winner State
5 Techtonic

Hidden Leaf

2017 Ms Sana Shaikh

Ms. VaibhaviPaygude

Ms. GayatriJori

Ms. ShaliniMahalunge

Ms. RutujaKhedekar

Ms.ShrutiKashid

Ms. NilamPawar

Mr. AjinkyaKhedekar

Ms. Shabnam Shaikh

Ms. Pooja Paramane

Ms. Shraddha Pokale

Ms. KomalSapkal

Ms. Pooja Walke

State
6. Zeal Confluence

Paper Presentation

27 Sept 2016 Mr. NinadTongay (Winner)

Mr. Aniket Kumar Varma (Winner)

Mr. BaliramBaonsode(Runner up)

Ms. SurabhiShinde

Mr. Aniket Kumar Varma

ZEAL Polytechnic Participation State
7. Techno Quiz 27 Sept 2016 Mr. KashinathBongarge

(Winner)

Mr. BaliramBansode

(Runner up)

Mr. NinadTongay

Mr. Santosh Phad

Mr. Vikas Yadav

Mr. Laxman Reddy

ZEAL Polytechnic Participation State
8. Mind Spark’16

Cybage Hackathon

17 & 18 Sept 2016 Ms. Nikita Rathod

Mr. Aditya Topte

Ms. GayatriJori

 

College of Engineering Participation State
9 Mind Spark’16

Code Junkie ++

17 & 18 Sept 2016 Ms. Nikita Rathod

Mr. Aditya Topte

Mr. Vishal Shinde

Ms. KajalTupe

Ms. Pooja Paramane

MrSarasSangle

Mr. ShubahmPawar

Mr. Swapnil Jagtap

Mr. Santosh Phad

College of Engineering Participation State
10 Mind Spark’16

Xterminate

17 & 18 Sept 2016 Ms. Nikita Rathod

Mr. Aditya Topte

Ms. KajalTupe

Ms. Pooja Paramane

MrSarasSangle

Mr. ShubahmPawar

College of Engineering Participation State
11 Mind Spark’16

Qonnoiser

17 & 18 Sept 2016 Mr. Aditya Topte

Mr. Vishal Shinde

 

 

College of Engineering Participation State
12 Credenz‘ 16

Quiz

9 & 10 Sept 2016 Mr. ShubhamPawar

 

Pune Institute of Computer Technology Participation State
13 Credenz‘ 16

Reverse Coding

9 & 10 Sept 2016 Mr. ShubhamPawar

 

Pune Institute of Computer Technology Participation State
14 Credenz‘ 16

Clash Senior

9 & 10 Sept 2016 MsShrutikaPawaskar

MsSnehalSurve

Ms. ShubhangiShelar

Ms. Aishwarya S

Pune Institute of Computer Technology Participation State
15 Credenz‘ 16

Clash Junior

9 & 10 Sept 2016 Mr. PavanJadhav

Ms. SurabhiShinde

Ms. KajalTupe

Mr. BaliramBansode

Mr. ShubhamPawar

Mr. SarasSangle

Mr. Santosh Phad

Mr. Swapnil Jagtap

Pune Institute of Computer Technology Participation State
16 Entrepreneurship Awareness Camp 22 to 42 Aug 2016 Mr. Swapnil Jagtap

Mr. RushikeshDarwatkar

ZEAL Polytechnic Participation
17 “ZEALOTSAV”

Academic

2016 Mr. Shetty Lokesh ZEAL Polytechnic Winner
18 Spectra 2.0

Junkyard

2016 Mr. Swapnil Jagtap MIT Polytechnic Participation State

Details of Sports Event

Sr.No Name of Students College/Firm Event Place
01 Pooja Parve, Vaishnavi Shelke, Pooja Zagade, Ruchita Jadha, Rutuja Khedekar, Vaishnavi  P,Isha Waghulkar, Swapnali Bhosale, Sakshi Jadhav Samarth Polytechnic, Belhe Volley Ball Runner-Up
02. Chetan Jadhavar, Gaurav Gonge, Rushikesh Mundhe, Noman Khan, Rane Prajwal, Akshay Kale, Pawar Ketan, Pednekar Satyam, Pawar Shrenik, Raikar Atharv, Pasalkar Sanket, Gidde Avinash Samarth Polytechnic, Belhe Kho-Kho Winner
03. Omkar Savrikar, Aditya Pawar, Aneeket Deo, Rohit Narwade, Rutwik Narwade, Dilip Margale, Suraj Sapate, Rohit Kulkarni, Shubham Barangule, Mayur Pawar Zeal Polytechnic Box-Cricket Winner
04. Kishor More, Omkar Mote, Dilip Margale, Mayur Pawar, Rutwik Narawade, Vinayak Narwade, Omkar Savrikar, Aditya Pawar, Rohit Kulkarni, Suraj Sapate, Rohit Narawade Zeal Polytechnic Kabbadi Winner
05. Isha Waghulkar Zeal Polytechnic 100 meter running (Girls) Winner
06. Pooja Parve, Vaishnavi Shelke, Pooja Zagade, Ruchita Jadha, Rutuja Khedekar, Vaishnavi  P,Isha Waghulkar, Swapnali Bhosale, Sakshi Jadhav Government Polytechnic, Latur VolleyBall Participant
Sr.No. Name of Students College/Firm Event Place
1. Mithilesh Honnavarkar Zeal Polytechnic Sport (Chess) Participation
2. Dere Ashish

Shinde Suraj

Chavan Pradip

Ombase Abhijeet

Dhire Rushikesh

Zeal Polytechnic Sport (Cricket) Participation
3. Shashikant Ghanekar

Ajinkya Chavan

Jadhawar  Chetan

Mundhe Rushikesh

Khan  Noman

Gonge  Gaurav

More Shubham

Singh Mohit

Phalake Prasanna

Salave  Harshad

Pansare  Apurv

Rane Prajwal

 

Zeal Polytechnic Sport (Kho-Kho) Winner & Participation
4. Mhaske Rushikesh

Mote Onkar

Kolhe Shivam

Aher Ashwin

Thopate Abhijit

Khandale Vaibhav

Katkar  Swaraj

Maske Abhilash

Yadav Sourabh

Choraghe  Adesh

Ranpise Rohit

Wagh Rohit

Zeal Polytechnic Sport (Kabbadi) Winner & Runner-up
5 Kamble Akshay

Mangrule Rupesh

Kapse Ashutosh

Khaire Pravin

Hanamghar Soham

Nanaware Vipul

Dhor Rahul

Tapkir Shubham

Mahadik Aditya

Salvi Baliram

Lohokare Abhishek

Awhad Sandesh

 

 

Zeal Polytechnic Sport (Volleyball) Participation  &  Winner
6

 

 

 

Vaishnavi Patharwat

Ruchika Jadhav

 

 

Zeal Polytechnic

 

 

Sport (Volleyball)

 

Participation

 

 

 

7 Shubham Surve

Mote  Omkar

Zeal Polytechnic Wrestling Participation
8 Rutuja Khedekar Zeal Polytechnic 100meter running(Girls) Participation
9 Durga Lamdade

Rutuja  Khedekar

Vaishnavi Shelke

Ruchika Jadhav Priyanka Atole

 

Zeal Polytechnic Kho-Kho (Girls)

 

Participation
10 Vaishnavi Patharwat Zeal Polytechnic 200 meter running(Girl) Participation
11 Ruchika Jadhav

Vaishnavi  Shelke

Zeal Polytechnic 400  meter running(Girl) Participation
12 Priyanka Atole Zeal Polytechnic Long Jump (Girl) Participation
13 Rutuja Khedekar

Ruchika Jadhav

Vaishnavi  Shelke

Zeal Polytechnic Relay(Girls) Winner&Participation
14 Dhandelwal  Sagar ZEAL Polytechnic Basketball Participation
15 Trupti Mane

Mansi Malekar

Ishwari Borkar

Priyanka  Atole

Pooja  Parve

ZEAL Polytechnic Kabaddi(Girls) Participation
Sr.No. Name of Students College/Firm Event Place
01. Shashikant Ghanekar, Shardul Bhingardive, Gaurav Kale, Rohan Chavan RMD,IOT Kho-Kho Winner
02. Pratiksha Jawalkar, Manasi Gaikar, Sushila Chava, Dipali Gole, Prachi Khedekar, Prachi Kamble, Rutuja Khedekar, Krutika Sutar, Vrushali Dhumal, Archana Sangale Samarth Polytechnic Kho-Ko Participation
03. Gayatri Jori, Shalini Mhalunge, Pooja Sapkal, Urmila Nivangune, Nanda Chavan, Ashwini Kale, Shrushti Kokare, Priyanka Atole, Namrata Gogawale Samarth Polytechnic Kabbadi Participation
04. Kiran Gaikwad, Vijaymala Chavan, Gauri Mind, Kajal Kamble, Dipali Gole Samarth Polytechnic Volleyball Participation
05. Omkar Patil Samarth Polytechnic Cricket Participation
06. Sagar Sangale, Shailesh Sawane Shivneri Polytechnic Athletics Participation
07. Vishal Lambate JSPM Wagholi Cricket Participation
08. Shardul Buchade, Ravi Ram, Aditya Atpalkar, Ajinkya Atpalkar, Chirag Colan Government Polytechnic, Amravati Football Participation
09. Pathan Shoeb Shafik Zeal Polytechnic VolleyBall Participation
10. Rushikesh Mhaske Jaihind Polytechnic Kabbadi Participation

Details of Cultural Event

Sr.No. Name of Students College/Firm Event Place
01. Roshni Dahibhate Zeal Polytechnic Dance Participation
02. Trupti Mane Zeal Polytechnic Singing Participation
03. Pooja Parwe Zeal Polytechnic Drama Participation
04. Mrunal Bhosale Zeal Polytechnic Dance Winner
05. Sanket Bhalerao Zeal Polytechnic Anchoring Winner
06. Ruchika Jadhav Zeal Polytechnic Dance Participation
07. Vaishnavi Gosavi Zeal Polytechnic Singing Participation
08. Saurabh Sharma Zeal Polytechnic Dance Participation
09. Nikhil Jagtap Zeal Polytechnic Dance Participation
10. Kunal Ghorage Zeal Polytechnic Drama Participation
11. Shreya Dasnam Zeal Polytechnic Drama Participation
12. Kashmeera Dhekane Zeal Polytechnic Drama Participation